College of Arts & Sciences

Doctorate Degrees

Doctor of Philosophy

Clinical-Community Psychology

Kierra Brecht
Brittany N. Freitas Murrell
Alicia F. Marvin

Master's Degrees

Master of Arts

Anthropology

Kaare R. Erickson

English

Deborah M. Castillo
Carolyn A. Ray
Nancy L. Strahan
Robert K. Whiteley

Master of Science

Applied Geological Sciences

Daniel M. Coffey
Seth R. Nolan
Scott T. Pantaleone
Frederick W. Transburg
Timothy S. Williams

Biological Sciences

Hunter A. Gravley
Timm W. Nawrocki
Hugo A. Villavicencio Chiu

Clinical Psychology

Julie M. Denny
Elizabeth J. Mangini
Robyn N. Mertz
Grace P. Olrun
Ervie G. Salao

Interdisciplinary Studies

Marie-Sophie Boggasch
Jordan M. Couture

Baccalaureate Degrees

Bachelor of Arts

Anthropology

Aidan A. Boeckmann
Cum Laude
Kathryn M. Mulder
Meghan R. Ussing
Cum Laude
Catherine J. Wolk

Art

Christine D. Caples
Christina R. Cramer
Cum Laude
Alexis S. Erikson
Cum Laude
Rhonda L. Hart
Magna Cum Laude
Jinseok Jang
Claire V. Kudyba
Magna Cum Laude
Jessica L. Lasky
Austin Jon C. Magalong
Mya D. Rivera
Selene W. Stoll

English

Carla R. Aannerud
Emma P. Allen
Frances B. Basketfield
Hannah L. Cox
Magna Cum Laude
Madeline R. Fuller
Alex J. Glaser
Ryan C. Horton
Magna Cum Laude
Alayna G. Johannsen
Rose A. Kruger
Cum Laude
Sarah L. Lewis
Magna Cum Laude
Niconie J. Manske
Madelyn N. McBride
Christina M. McDowell
Kelly B. McGinnis
Marie C. Ries
Summa Cum Laude
Jennifer Rudd
Alexander J. Schroeder
Cum Laude
Katrina E. Stephens
Monica J. Tungul
Annie G. Wang
Magna Cum Laude
Roslyn E. White
Cum Laude
Haley Wik
Magna Cum Laude

History

Emma P. Allen
Geraldine M. Anderson
Hunter D. Blair
Cum Laude
Benson A. Boulger
Emilia E. Brown
Magna Cum Laude
Steven L. Calvin
Magna Cum Laude
Hayley A. Cavitt
Zachary M. Christy
Magna Cum Laude
Bessie R. Hausmann
Nathanael B. Holshoe
Eryn L. Hutchings
Ismail M. Ibrahim
Rachel R. Krahn
Samantha E. Lasselle
Magna Cum Laude
Joseph D. Longuevan
Magna Cum Laude
Kelly B. McGinnis
Kaeli C. Meno
Daniel S. Ogden
Magna Cum Laude
Wyatt W. Slater
Michael W. Squartsoff
Meghan E. Thompson
Cum Laude
Kyle A. Walsh
Neal D. Wimmerstedt
Roxanne Zorea

Interdisciplinary Studies

Ashleigh A. Gaines
Stojanka A. Lynch

International Studies

Kelsey E. Colligan
Robert D. Curtis Jr
Aleya G. Gile
Magna Cum Laude
Anne M. Haugen
Sophia M. Hyderally
Camille J. Klancher
Cum Laude
Rachel R. Krahn
Danielle P. Laufer
Cum Laude
Sue Y. Lee
Katherine E. Nelson
Cum Laude
Kristal Y. Perez Aviles
Cum Laude
Michael W. Squartsoff

Journalism and Public Communications

Nikolas A. Bevens
Joel A. Carreon
Bobby O. Ellis
Jason C. Herr
Lea Jackson
Emerald J. Kroeker
Austin D. Michie
Marie C. Ries
Summa Cum Laude
Cindy Rocha Esparza
David Sramek
Cum Laude

Languages

Madeline M. Eliassen
Magna Cum Laude
Laura C. Gordon
Alexis L. Harvey
Cum Laude
Natalie M. Irvine
Ji Hyun Kim
Rose A. Kruger
Cum Laude
Drew J. Kunkel
David A. Muriente Santiago
Thomas D. Myers
Cum Laude
Hannah N. Rudd
Magna Cum Laude
Brian M. Sorensen Jr
Jordan M. Stein
Roslyn E. White
Cum Laude
Jack N. Woodke

Mathematics

Aimee N. Buzby
Jessen J. Cao
Hannah R. Toohey

Music

Alexandra S. Craig
Bradley J. Hamilton
Catherine G. McKoy

Political Science

Austin Anderson
Claudia R. Davis
Krizelle A. Distor
Hunter Z. Dunn
Alexander H. Jorgensen
Cum Laude
Margaret E. Lamborn
Katherine E. McCall
Josiah K. Nash
Daniel S. Ogden
Magna Cum Laude
Garrick A. Pedersen
Magna Cum Laude
Alexander J. Schroeder
Cum Laude
Delaney E. Thiele
Jeffrey S. Virgil
Noah R. Warnock
Michael W. Willis
Cum Laude
Samuel J. Woolsey
Ian N. Zwink
Cum Laude

Psychology

Pajaree Amornkiat
Cum Laude
Steven T. Anderson
Vanessa E. Boyer
Cum Laude
Anna R. Bradshaw
Abigail M. Brown
Magna Cum Laude
Cody W. Buzby
Evelyn S. Chu
Cum Laude
Samantha A. Franklin
Anna P. Glover
Eric E. Gordon
Summa Cum Laude
David W. Hampton Jr
Sierra V. Headley
Shereena C. Kenaston
Ohna B. Korshin
Christian M. Marcale
Monica B. Schwingendorf
Cum Laude
Zoe S. Sherer
Summa Cum Laude
Miriah A. Simons
Sydni L. Stallworth
Amber M. Thielemann
Stephanie M. Tovsen

Sociology

Joseph R. Anglin
Dia Lo
Elliot C. Perkins
Eric R. Schenk
Madison O. Smith

Theatre

James A. Branstetter
Steven G. Chapman
Kayla Gonzalez
Krisha Nicole S. Manuel
Isaac W. McElwee
Cum Laude
Kaeli C. Meno
Andrew E. Miller
Chardonnay E. Stone
Eugene M. Vanni

Bachelor of Fine Arts

Art

Matilda S. Jacobson
Cum Laude
David J. McCune
Cum Laude
Aileen S. Page
Summa Cum Laude
Kimberlyn G. Sheldon

Bachelor of Music

Music

Briana K. Glasionov
Adriana A. Latonio
Cum Laude
Michael D. Sutton
Cum Laude

Bachelor of Science

Anthropology

Joshua T. Huck
Daniel J. Mackie

Biological Sciences

Theresa E. Clayton
Caitlin A. Kollander
Cum Laude
Hannah L. Murkin
Cum Laude
Ramey Robinson
Cum Laude
Isabelle Y. Suh
Cum Laude
Lindsey A. Taylor
David W. Towner
Jannelle L. Trowbridge
Meleane A. Vailea
Heidi Wheeler
Cum Laude
John S. Yoon

Chemistry

Ziad K. Alkak
Kaylan Brodnax
Cory T. Johannsen
Troy Z. Olsson

Environment and Society

James M. Christopher II
Carmen R. Field
Kody S. Frantz
Shaun M. Hanley
Micaela A. Hogan
Akeilia Knight
Cum Laude
Klaire T. Rhodes
Magna Cum Laude
Kang Z. Yang

Geological Sciences

Gemma M. Amorelli
Monika S. Fleming
Justin R. Hansen
Brittney A. Lenahan
Zachary P. Spath

Interdisciplinary Studies

Monika S. Fleming

Mathematics

Jonna D. Bartlett
Magna Cum Laude
Saad Bin Zubaeir
Katherine M. Linkenhoker
Brynn Morse
Henrique H. Oliveira Miller
Summa Cum Laude
Shandy S. Simpson
Alyssa D. Thern

Natural Sciences

Laura E. Aspelund
Daniel G. Coombs Jr.
Alina M. Crow
Eddie M. Edwards
Charne E. Ellis
Magna Cum Laude
Kestrel J. Gilliam
Shaun M. Hanley
Slayton A. Hargraves
Alexis L. Harvey
Cum Laude
Taylor M. Hoffman
Tessa M. Hopkins
Mary E. Hostetter
Mariah A. Johnson
Cum Laude
Caitlin A. Kollander
Cum Laude
Sarah Lee
Robin C. Letourneau
Justice R. MIller
Danielle M. Owens
Cum Laude
River T. Richards
Joanne F. Semaken
Alexus F. Tisega
Margaret C. Walker
Magna Cum Laude
Jamison B. Werner
Cum Laude
Kelsey Y. West
Emily J. Wood

Psychology

Deiniol Avery O. Ballais
Cum Laude
Kassandra S. Barker
Cum Laude
Brooke A. Bigelow
Jasmine J. Burton
Emmanuelah J. Chelimo
Caitlyn J. Hammett
Cum Laude
Zennah Jepchumba
Merrily M. Kincaid
Magna Cum Laude
Kelcie E. McCafferty
Magna Cum Laude
Ryan T. Palmer
Lena N. Ratcliff
Cum Laude
Daniela Rincon-Ruiz
Haylea H. Screeton
Bricen D. Sorrell
Cum Laude
Jade K. Stovall
Alicia R. Washington

Sociology

Marley A. Elconin
Cum Laude
Sara Forbes Hall
Magna Cum Laude

Associate Degrees

Associate of Arts

General Program

Natasha O. Adler
Cum Laude
Alexis A. Arnold
Melissa Azzara
German Badillo
Myranda P. Bailey
Katerina E. Baumgartner
Victoria E. Beaver
Cum Laude
Shelly L. Behm
Rebecca C. Bergeron
Morgan R. Berns
Anna E. Berry
Magna Cum Laude
Sierra S. Bosques
Joseph S. Brady
Alexander R. Brandenburger
Magna Cum Laude
Aprill C. Burson
Kiana M. Carlson
Cum Laude
Elizabeth T. Coggins
Magna Cum Laude
Michaeline J. Collins
Stephanie Y. Crago
Lauren G. Criss Carboy
Summa Cum Laude
Joseph R. Cruz
Tonya R. Curtis
Adam S. Davis
Alexia V. Devogel
Imani Downey
Eddie Jesus V. Ebete
Cum Laude
Sarah L. Edwards
Olafur N. Engelby
Nicole A. Evans
Magna Cum Laude
Mariah R. Fox
Emelaneo R. Galvan
Kiya M. Gates
Cum Laude
Gary A. Gearhart
Anya S. Green
Cum Laude
Daniel S. Hall
Amber R. Hamar
Daniel E. Hamilton
Vaughndelee G. Hart
Amber L. Haven
Alec B. Hernandez
Ariel C. Hernandez
Michele E. Hoffstetter
Christian S. Howlett
Sharon F. Hunter
Angel Y. Immamak-Moore
Brandon D. Ishnook
Minta K. Jarvis
Harrison B. Jennings
Cassidy L. Johnson
Summa Cum Laude
Hayly M. Johnson
Payton R. Johnson
Magna Cum Laude
Mitchell A. Jones II
Janessa P. Joseph
Conor L. Kantrowitz
Forest W. Karulski
Cody D. Keen
Madeline N. Kelly
Summa Cum Laude
Cameron E. Knue
Megan M. Leslie
Grace J. Lilly
Hannah R. Maldonado
Cheyenne C. Mann
Canzada M. Maruskie
Magna Cum Laude
Jared T. McCormick
Darby N. McFetridge
Jordi R. Menzies
Erika T. Negron
Daven T. Nielsen
Jenna M. Olexa
Dacia A. Pascoe
Cum Laude
Jordan A. Perrego
Morgan A. Porter
Michael J. Provo II
Amelia S. Raiche
Shanitta A. Randolph
Tessa E. Reimer
Samuel S. Ripley
Mason A. Saddler
Joel E. Sleppy
Moses Sohn
Billy G. Stapleton
Shanda S. Stemmons
Naomi L. Stock
Cum Laude
Cory S. Stuart
Kevin S. Sutton
Lydia Thomas
Cheyenne J. Ticket
Ashley Turner
Pa Che Vang
BriAnn Young
Shuzo R. Zidalis

School of Education

Master's Degrees

Master of Education

Educational Leadership

Kate M. Cornell
Jodi A. Darling
Amy R. Eakin
Nate C. Freeman
Chelsea L. Garney
Sarah D. Glaser
Nicholas S. Hoy
ThanhTam N. Karasiewicz
Jacklyn E. Larson
Tevya Robbins
John J. Sassman
Stephanie M. Seward
Abigail M. Watson
Douglas P. Williams

Special Education

Danielle C. Are
Danika K. Neuner
Calista M. Pruitt

Teaching and Learning

Lillian A. Olson
Jessica M. Ross
Amy K. Samuel
Brian J. Smith
Anna Soma

Graduate Certificates

Graduate Certificate

Language Education

Heather M. Davis

Principal

Karen L. Andrews
Joy E. Bartko
Jennifer L. Blome
Lillian E. Boron
Amy M. Brower
Lillian A. Dewilde
Jennifer J. Gardner
Rebekah M. Hayden
Brandy L. Henderson
Delilah M. Hodge
Sara A. Kriz
Jeff A. Krzypkowski
Michelle Krzypkowski
Jousette M. McKeel
Stewart V. Vandroff
Heather Vlach

Special Education

Tara C. Alvarez
Angela M. Clark
Stephanie M. Lothrop
Liviu M. Rizea

Post-Baccalaureate Certificates

Post-Baccalaureate Certificate

Speech Language Pathology

Mary K. Holbrook
Jessica B. Lutton
Angela J. Pena
Allison Schmidt
John P. Shank
Kailey D. Tobin

Baccalaureate Degrees

Bachelor of Arts

Interdisciplinary Studies

Reth K. Duir

Associate Degrees

Associate of Applied Science

Early Childhood Development

Ashley S. Bailey
Magna Cum Laude
Ashley M. Barker
Gabriella R. Bjorgo
Cum Laude
Julie A. Kilkenny
Cum Laude
Sheme Lazri-Greva
Cum Laude
Leah D. Lucas
Angela M. Malafronti
Summa Cum Laude
Cheryl A. Nagaruk
Shayla R. Pedersen
Cum Laude
Nagjije A. Rifati
Amethyst M. Wilson